Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/22131/plodyzeme_sk/www/wp-content/themes/Plodyzeme/includes/builder/functions.php on line 4783
Potraviny, ktoré by nemali chýbať v mojej špajzi INULÍN - potravina budúcnosti (2. časť) - Plody Zeme

Nový rozmer pečenia s inulínom

Ako sme už spomínali v prvom článku, inulín je možnou potravinou budúcnosti! Je bohatý na vlákninu, pôsobí prebioticky a neobsahuje takmer žiaden cukor a tuk, čiže ani kalórie. Čo je však ešte na tejto snehovo-bielej potravine  také skvelé? MÔŽEME HO POUŽIŤ AKO NÁHRADU LEPKU PRI PEČENÍ CHLEBA! 
Chlieb a pečivo sú výrobky, ktoré si len málokto dokáže dlhodobo odoprieť. Nech sa akokoľvek snažíme, sme na nich tak zvyknutí, že zriecť sa úžasne voňavej čerstvej žemličky, alebo ešte teplého chleba býva asi najväčším problémom, pri zmene stravovania. Vďaka inulínu môže byť tomuto odopieranie navždy koniec! Zložka, ktorá robí chlieb takým nadýchaným a lahodným je lepok. Práve lepok však robí v našom tráviacom trakte „šarapatu“ a stojí za následne nafúknutým bruchom a črevnými problémami nejedného z nás. Jedná sa o zmes proteínov, ktoré sa nachádzajú v pšeničnej, ražnej, či špaldovej múke. Lepok je potrebný pre udržanie oxidu uhličitého, ktorý v kysnutom ceste vzniká počas kvasenia. Bez neho je teda chlieb tuhý, mrvitý, pevný a chýba mu tá správna textúra, vláčnosť a nadýchanosť, ktorú všetci tak milujeme.

 

 

Nová výzva pre pekárov

Nájsť náhradu lepku sa teda stala veľkou výzvou nejedného vedca, či pekára. Začali sa používať hydrokoloidy (dlhoreťazcové polysacharidy), ktoré vďaka svojej hydrofilite (to znamená, že majú radi vodu)  produkujú gél, ktorý zlepšuje viskozitu chleba a pomáha mu ako sa hovorí „naboptnať“. Skúšali sa aj alternatívne múky ako pohanková, prosová, amarantová, či iné orechové varianty, ku ktorým sa pridávali rôzne zvieracie, či rastlinné enzýmy, alebo kvások z mliečnych baktérií a kvasiniek. Výsledok však nikdy nebol taký, aký by sme si predstavovali. Vedci teda skúmali ďalej a konečne našli skvelú alternatívu, ktorou sú inulín a oligofruktóza. Zistili, že pridanie 5% inulínu do chlebovej zmesy je najúčinnejšou a najefektívnejšou metódou pri pečení bezlepkového chleba. Takýto chlieb má VÄČŠÍ OBJEM, MÄKKŠÍ STRED, MENEJ SA MRVÍ A MÁ DLHŠIU DOBU SPOTREBY. CELKOVO MÁ LEPŠÍ ZVHĽAD, FARBU I TEXTÚRU než bežne dostupný bezlepkový chlieb. Skvelý chlieb sa dá pripraviť z akejkoľvej múky, ktorú máme v ponuke, pomletých semiačok, rastlinného oleja, korenia, vody a samozrejme INULÍNU! Na ideálnom pomere stále pracujeme, tak buďte trpezliví, čoskoro pridáme recept aj na tento skvelý, výživný chlebík.

 

 

Namiesto cukru inulín (alebo lepšie namiesto 4 kcal 1-1,5 kcal)

V pečení môžeme pokračovať. Pre jeho sladkastú chuť, ho môžeme použiť ako ZDRAVÚ NÁHRADU CUKRU pri našom obľúbenom pečení. Na rozdiel od cukru však nemá takmer žiadnu kalorickú hodnotu a vyniká množstvom zdravotných výhod o ktorých sa dočítate v prvej časti (odkza nájdete pod textom). Môžu byť skvelým doplnkom cookies, brownies, či iných sladkých dobrôt. Nie len že im dodá sladkastú chuť, ale aj výnimočnú textúru, úbytok na váhe a dobré trávenie ako bonus k tomu.

 

Fantázii sa medze nekladú

Ako sme už mnoho krát spomínali, inulín slúži ako náhrada cukru, dodáva pokrmom krémovú (tukovú) textúru, rapídne podporuje vstrebávanie vápnika a zaručí Vám každodenne potrebný prísun vlákniny a tým aj bezproblémové trávenie (a mierne vetry k tomu ako prílohu, nezabúdajte ale: „Kto veľa grgá a prdí, zdravie si tvrdí“, to nás predsa učili už od malička). Jeho ďalšie využitie v potravinárstve je teda neobmedzené. My si ho radi pridávame do sójového jogurtu, či mlieka pre ešte lepšiu chuť a konzistenciu. Dá sa ním osladiť puding, raňajková kaša, či domáca horúca čokoláda a nutella. Ako sa píše v nadpise, fantázii sa medze nekladú!
A čo povedať na záver? Myslím, že tých informácií už bolo dosť. Ukončím to asi len jednou radou: Nebojte sa experimentovať, vymýšľajte, tvorte, chutnajte, počúvajte svoje zmysli! Možno to na prvý pokus nevyjde, možno ani na druhý, ten tretí však už určite bude takmer dokonalý. Tak hor sa do toho. Veď zdravá strava môže byť tak zábavná 🙂

 

Predošlý článok o inulíne TU.

 

Kúpiť inulín TU!

 

 

Zdroje:
DRABIŃSKA, Natalia, Henryk ZIELIŃSKI a Urszula KRUPA-KOZAK. Review: Technological benefits of inulin-type fructans application in gluten-free products – A review. Trends in Food Science [online]. 2016, 56, 149-157 [cit. 2017-03-06]. DOI: 10.1016/j.tifs.2016.08.015. ISSN 09242244.
BOECKNER LS, SCHNEPF MI a TUNGLAND BC. Inulin: a review of nutritional and health implications. Advances In Food And Nutrition Research [online]. 2001, 43, 1-63 [cit. 2017-03-02]. ISSN 10434526.