Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/22131/plodyzeme_sk/www/wp-content/themes/Plodyzeme/includes/builder/functions.php on line 4783
Recept: Raňajková kaša (základný recept) - Plody Zeme

Mnohí z Vás sa ma pýtajú, ako vlastne robím tú svoju záhadnú raňajkovú kašu, po ktorej necítim hlad a zasýti ma až do obeda. V postate na jej príprave nie je vôbec nič zložité. Základom podľa TČM (tradičná čínska medicína) je, aby ste ju varili dostatočne dlho, dokonca až niekoľko hodín. Dôvodom tak dlhého varenia je  uvoľnenie čo najväčšieho množstva energie, ktorá sa následne premieňa na životnú energiu Qi (čchi). Tú sme kedysi dostali do vienka od našich rodičov, máme ju uloženú v ľadvinách a pri dnešnom štýle života, kedy sa stále niekam ponáhľame, stresujeme a takmer vôbec neodpočívame z nej každým dňom pomaly ale isto ukrajujeme. Niektorí viac, iní menej a len málokto vôbec. Ako väčšina z nás vie, ani výkonnostný a profesionálny šport nie je veľmi zdraviu prospešný, má skôr sebadeštruktívny charakter. Energie Qi nám športovcom teda taktiež každým dňom značne ubúda. Keď ho však tak veľmi milujeme a nevieme sa ho vzdať, je dôležité našu životnú energiu Qi pomaly dopĺňať. O TČM toho zatiaľ žiaľ neviem veľmi veľa. Čo som ale doteraz pochopila je, že hlavným zdrojom pre Qi je dlhé varenie s právne dýchanie (o tom článok niekedy inokedy ;-)). Riadi sa heslom: “Kvalitná strava nie je to, čo nám chutí, ale to, po čom sa cítime dobre” (celý článok TU). Podľa mňa teda niet nad krajšie začatie dňa, než TEPLÝMI výdatnými raňajkami, ktoré zahrejú z vnútra i zvonka a dodajú pozitívne naladenie na celý deň.

Ingrediencie:

 

Postup:

Obilninu 3 krát premyjeme a nasypeme do veľkého hrnca. Zalejeme studenou vodou, osolíme, prikryjeme a počkáme kým voda začne vrieť. Potom zmiernime plameň na minimum a necháme variť asi dve hodiny (ideálne 4 – 12). Počas varenia by sme hrniec nemali otvárať, aby nám „neušla“ už získaná energia. Ak sa bojíme, že nám kaša prihorí, sporták vypneme, počkáme 3 minúty a až potom odkryjeme a prilejeme vodu. Pod pokrývkou totižto energia krásne koluje a ukladá sa do jedla. Keď však otvoríme veko, môžme rýchlo stratiť, čo sme už získali. S konzistenciou si nerobte starosti, správna neexistuje. A práve v tom tkvie rozmanitosť raňajkovej kaše. Tým že stále používame iné obilniny a dochucovadlá, kaša bude stále iná a jedinečná! Takto pripravenú kašu necháme cez noc voľne odstáť a na druhý deň ju uskladníme do chladničky, kde vydrží niekoľkod ní. Ja sa už večer teším, ako si z nej ráno “ukrojím” a ochutím podľa aktuálnej chuti.

 

Dochutenie:

Ráno si môžeme kašu ohriať v mikrovlnke, ja však preferujem niekoľkominútový ohrev na variči. Potraviny v chladničke totižto strácajú svoju energiu a niekoľkosekundový ohrev v mikrovlnke im ju nevráti. Takže si ráno kašu postavíme na varič, zakryjeme a ohrievame zhruba 15 – 20 min. Môžeme pridať nakrájané ovocie a variť ju spolu s ním. tento čas môžeme využiť na obliekanie a chystanie. Keď je  zmeska dostatočne zohriata, dochutíme ju podľa aktuálnej chuti a možností špajze. Nesmú chýbať ľanové semiačka, slnečnicové semiačka, sezam, makhrozienkamarhuleďatlefigysušená repa, brusnice, čučoriedkygoji, kakao, karob, maka alebo škorica, po prípade guarana. Vlastne takmer všetko čo u nás nájdete. Od sušeného ovocia, cez orechy a semiačka až po kokosový olej. Ja sa riadim heslom, že niekedy je menj viac a zbytočne nekombinujem viac než 4 prísady.

Ak Vás viac zaujíma východný pohľad na život odporúčam túto stránku, kde nájdete mnoho zauímavých postrehov a rád. Zaujímavú stránku nájdete aj TU. Taktiež ďakujem mojej poradkyni Ivane Zbellovej.

Mohlo by Vás zaujímať:

Recept: Cuketovo – jablkový perník

Takmer v každej domácnosti sa občas (často) stane, že v špajzi dlho sedí nejaký druh zeleniny, či ovocia a gazdinka uvažuje, čo s ňou. Práve v takýchto chvíľach nechám voľnú ruku svojej fajntázii a vždy niečo vymyslím. Tento krát to bola cuketa a jabĺčko. Bol už...

preèítajte si viac