Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/22131/plodyzeme_sk/www/wp-content/themes/Plodyzeme/includes/builder/functions.php on line 4783
Ako začať žiť ZERO WASTE? - Plody Zeme

Zmena.

To je asi to najvýstižnejšie slovo posledných týždňov, mesiacov, dokonca aj rokov. Vo vzduchu cítiť, že všetko je (a ešte len bude) inak. Doba koronavírusu nie je len o strachu, umieraní, očkovaní, konfliktoch, rozdelení spoločnosti. Je to hlavne doba veľkej transformácie ľudstva a Zeme. Tak dlho už trápime Matičku Zem a ona nám napriek tomu dala opäť šancu. Dala nám šancu začať odznova. Klimatické zmeny, prírodné katasrofy, vírusy,... To všetko sa deje, aby sme si uvedomili, že môžme žiť aj inak. Žiť v súlade s prírodou, v láske a harmónii. Práve teraz je ten správny čas. Nie zajtra, nie o týždeň.  

Práve dnes sa môžeme „stať tou zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete“ (Gándhí).

Ako teda môžeme začať?

Hlavná propagátorka ZERO WASTE domácnosti, Bea Johnson, odporúča nasledujúce kroky, ktoré zameriame hlavne na nákup a spotrebu potravín:

1. Zamietnuť 

Priemerný Slovák vyhodí ročne približne až 160kg potravinového odpadu! To je predsa šialené číslo. Ak zredukujeme náš nákup na skutočné potraviny (s minimálnym priemyselným spracovaním), ako sú obilniny, strukoviny, oriešky, semiačka a pod., ktorých záruka je oveľa dlhšia, dokážeme obrovsky zredukovať množstvo vyhodeného jedla a obalov z neho. Nakupujme skutočne len to, čo spotrebujeme. Premýšľajme. Nenakupujme očami a hladným žalúdkom.

2. Zredukovať

Jedná sa hlavne o veci v domácnosti, ktoré máme odložené v skrini alebo v kuchyni niekoľko rokov a používame ich len veľmi zriedka (odšťavovač, 3 druhy mixéru a pod.). Zredukovať môžeme aj plastové obaly, a to napríklad nákupom v bezobalovom obchode do vlastných nádob, alebo do papiera. V našom e-shope balíme do papierových, recyklovateľných a zároveň kompostovateľných materiálov. Taktiež ponúkame službu nákupu do vlastných nádob v Liptovskom Mikuláši. Nneoddeliteľnou súčasťou tohto bodu je aj redukcia nákupu potravín, ktoré skutočne nepotrebujeme, ako sú drobné sladkosti, čokoládky a iné pochutiny. To všetko si môžeme rýchlo, hravo a hlavne zdravo pripraviť aj doma. Častokrát to trvá oveľa kratšie, než cesta do obchodu. Niekoľko zaujímavých typov a receptov nájdete TU.

3. Zúžitkovať

Pred tým, než sa vyberieme na nákup, pozrime sa do našej komory, či cladničky. Skutočne potrebujeme kúpiť ten chlieb, šunku, jogurt, ryžu,...? Nepoužívajme jednorázové obaly a tašky. Vymeňme ich za udržateľné, ako sú napríklad látkové tašky, trvácne plastové či iné kovové nádobky, papierové sáčky. Každý „pytlík“, nádobka, či papierová taška sa dajú znova použiť

4. Zrecyklovať

V dnešnej dobe si väčšina z nás myslí, že recykláciou šetrí planétu a zachráni svet. Áno, je to super prvý krok, nie je to však riešenie. Recyklácia potrebuje veľké množstvo energie a môže produkovať toxické spolidny, ktoré idú do ovzdušia. Plast zároveň recykláciou degraduje a nemôžeme ho opätone spracovať donekonečna. Nehovoriac o tom, že nie každá obec či mestečko, plasty skutočne recykluje. Zrecyklujme teda skutočne až to, čo už nemôžeme zúžitkovať. Napríklad naše papierové obaly po opätovnom používaní.

5. Zkompostovať

Kompost je úžasná vec, ktorú si doma (dokonca aj v byte) môže zariadiť skoro každý. Väčšina obcí a miest na pravidelnej báze vyváža BIO odpad, ktorý sa následne používa na výrobu elektriny. Tá naša obdarovala každú rodinku, či bytový dom jedným záhradným kompostérom. Na internete zoženiete teraz už aj vermikompostér s dážďovkami. S hotovým hnojivom môžeme obdarovať naše kvietky, či záhradku. My sme si jeden vyrobili aj doma. Fungoval skvele, ale pri našej spotrebe ovocia a zeleniny dážďovky úplne nestíhali. Zkompostovať môžeme hlavne kuchynský a záhradný odpad, po prípade niekoľkokrát použitý papier. Kompostovanie je určite najvhodnejšou voľbou pre BIO odpad. Na skládkach sa totižto nedá využiť jeho energetický potenciál na výrobu elektriny, tepla, či hnojiva. Môže prispieť k množeniu baktérii a ohrozeniu podzemných vôd. V neposlednej rade produkuje metán, ktorý je 20x škodlivejší než CO2.
Nemusíme hneď meniť všetky naše návyky začať žiť ZERO WASTE na 100%. Ani my nie sme dokonalí. Snažíme sa však po malých krôčikoch vylepšovať naše návyky, myslieť aj na našu planétu a život našich detí.  

Začnime teda dnes. Napríklad bezobalovým nákupom potravín 😉